Działania edukacyjno-informacyjne w Gminie Jejkowice – EKO PIKNIK

Zakończyliśmy realizację zadania pn. Działania edukacyjno - informacyjne w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji).
Zadanie było objęte umową o dofinansowanie projektu „Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii w Gminie Jejkowice” nr FESL.10.06-IZ.01-0CDD/24. Beneficjentem projektu jest Gmina Jejkowice.
Działania edukacyjno – informacyjne kierowane były do mieszkańców Gminy Jejkowice. Ich celem była popularyzacja odnawialnych źródeł energii i oświetlenia solarnego.
Informowaliśmy, że nadrzędną zaletą lamp solarnych jest ich ekologia. Nie pobierają one energii elektrycznej bezpośrednio z sieci, lecz generują ją z promieni słonecznych. Kolejne zalety energetyki słonecznej z punktu widzenia środowiska przyrodniczego i człowieka to brak emisji szkodliwych substancji, czy możliwość dostarczania energii elektrycznej z dala od sieci energetycznych (np. dla pojedynczych domów, do których nie doprowadzono elektryczności). Ich zaletą jest również brak zagrożenia dla mienia i życia ludzi w przypadku awarii i produkcja energii elektrycznej, nawet w czasie częściowego zachmurzenia nieba. Jest też możliwość instalacji fotowoltaiki w trudno dostępnych lokalizacjach oraz na konstrukcjach budynków.
W ramach zadania w Gminie Jejkowice zostały przeprowadzone następujące działania:
- wykonano i rozwieszono plakaty,
- wykonano i rozprowadzono ulotki,
- zorganizowano EKO piknik,
- przeprowadzono kampanię informacyjną na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.
W miejscach ogólnodostępnych na terenie gminy zostały rozwieszone plakaty informujące o mającym się odbyć EKO pikniku kilka dni przed tym wydarzeniem.
Informacja o planowanym EKO pikniku pojawiła się na stronie internetowej https://jejkowice.pl/kalendarz-wydarzen/2026/05/09/eko-piknik-dla-mieszkancow-jejkowic.html oraz na https://www.facebook.com Na facebook’u został również zamieszczony post ze zdjęciami z pikniku. https://www.facebook.com/
9 maja 2026 r. odbył się EKO piknik dla mieszkańców związany z popularyzacją odnawialnych źródeł energii i oświetlenia solarnego. Piknik został organizowany w przestrzeni otwartej na Polance na Gzelu. Zapewnione zostały stosowne niezbędne materiały edukacyjne oraz wygłoszona została prelekcja o zaletach odnawialnych źródeł energii. Na pikniku rozdawane były latarki solarne oraz ulotki promujące odnawialne źródła energii. Na pikniku zapewniono wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. W pikniku uczestniczyło ponad 50 osób.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!